Zarząd PCO S.A. z siedzibą w Warszawie, działając na podstawie art. 399 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych oraz § 31 ust. 1 pkt. 1 Statutu Spółki, zwołuje na dzień 9 stycznia 2024 r. na godz. 12.00 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie. Posiedzenie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia odbędzie się w siedzibie Spółki w Warszawie przy ul. Jana Nowaka – Jeziorańskiego 28 (sala konferencyjna).
Otwarcie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
Wybór Przewodniczącego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
Oświadczenie Przewodniczącego Zgromadzenia o prawidłowości zwołania Zgromadzenia i jego zdolności do podjęcia uchwał.
Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia tajności głosowania nad wyborem Członków Komisji Skrutacyjnej.
Podjęcie uchwały w sprawie wyboru Członków Komisji Skrutacyjnej.
Przyjęcie porządku obrad.
Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Spółki.
Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie składników aktywów trwałych o wartości przekraczającej 500.000 (słownie: pięćset tysięcy) EURO w złotych.
Zamknięcie obrad.
Zgodnie z art. 402 § 2 Kodeksu spółek handlowych, Zarząd PCO S.A. podaje dotychczasową treść oraz proponowaną zmianę Statutu Spółki:
Na końcu § 16 po ust. 2 dodaje się nowy ustęp oznaczony numerem 3 o treści:
„3. Zarząd jest obowiązany, bez dodatkowego wezwania, do udzielania Radzie Nadzorczej Spółki informacji oraz przekazywania dokumentów, zgodnie z wymogami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa, w szczególności z Kodeksu spółek handlowych.”
W § 17 ust. 2 dodaje się na końcu drugie zdanie o treści:
„Kadencję oblicza się w pełnych latach obrotowych.”
W § 18 ust. 1 pierwsze zdanie o treści:
„Prezesa Zarządu oraz pozostałych członków Zarządu powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza.”
Otrzymuje brzmienie:
„Prezesa Zarządu oraz pozostałych członków Zarządu powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza w głosowaniu tajnym.”
W § 18 ust. 5 o treści:
„5. Prezes oraz pozostali członkowie Zarządu składają rezygnację Spółce na piśmie oraz do wiadomości Radzie Nadzorczej i akcjonariuszowi – Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A.”
Otrzymuje brzmienie:
„5. Prezes oraz pozostali członkowie Zarządu składają rezygnację Spółce na piśmie, z zastrzeżeniem art. 369 § 51 i § 52 Kodeksu spółek handlowych. W każdym przypadku rezygnacja przedkładana jest do wiadomości Radzie Nadzorczej i akcjonariuszowi – Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A.”
W § 21 ust. 1 po zdaniu pierwszym dodaje się zdanie drugie o treści:
„W tym celu Rada Nadzorcza może w szczególności:
1) badać wszystkie dokumenty Spółki,
2) dokonywać rewizji stanu majątku Spółki,
3) żądać sporządzenia w określonej formie lub przekazania przez członków Zarządu Spółki, jej prokurentów, osób zatrudnionych w Spółce na podstawie umowy o pracę lub wykonujących na rzecz Spółki w sposób regularny określone czynności na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia albo innej umowy o podobnym charakterze informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień dotyczących Spółki, w szczególności jej działalności lub majątku, dotyczy to także spółek zależnych oraz spółek powiązanych.”
W § 22 ust. 1 pkt 1 o treści:
„1) ocena sprawozdania Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdania finansowego za rok obrotowy w zakresie ich zgodności z księgami, dokumentami, jak i ze stanem faktycznym. Dotyczy to także skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej, o ile jest ono sporządzane,”
Otrzymuje brzmienie:
„1) ocena sprawozdania Zarządu z działalności Spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy w zakresie ich zgodności z księgami, dokumentami, jak i ze stanem faktycznym,”
W § 22 ust. 1 pkt 3 o treści:
„3) składanie Walnemu Zgromadzeniu pisemnego sprawozdania z wyników czynności, o których mowa w § 22 ust. 1 pkt 1 i 2,”
Otrzymuje brzmienie:
„3) sporządzanie oraz składanie Walnemu Zgromadzeniu corocznego pisemnego sprawozdania za ubiegły rok obrotowy, zgodnie z wymogami art. 382 § 31 Kodeksu spółek handlowych,”
W § 22 ust. 1 skreśla się pkt 12 o treści:
„12) w uzasadnionych przypadkach oraz z uwzględnieniem zasad obowiązujących w Spółce – wybór i nadzór nad pracą niezależnych ekspertów lub doradców zatrudnionych w celu zbadania określonego zagadnienia związanego z bieżącym nadzorem,”
W § 22 ust. 3 skreśla się pkt 6 o treści:
„6) odmowa udzielenia zgody przez Radę Nadzorczą w sprawach wymienionych w § 22 ust. 2 oraz § 22 ust. 3 pkt 5 wymaga uzasadnienia,”
W § 22 ust. 3 pkt 8 o treści:
„8) określanie na wniosek Zarządu sposobu wykonywania prawa głosu na Walnym Zgromadzeniu lub na Zgromadzeniu Wspólników spółek, w których Spółka posiada 100% (słownie: sto procent) lub większość akcji lub udziałów, w sprawach:
- zawiązania przez spółkę innej spółki,
- zmiany statutu/umowy oraz przedmiotu działalności spółki,
- połączenia, przekształcenia, podziału, rozwiązania i likwidacji spółki,
- podwyższenia i obniżenia kapitału zakładowego spółki,
- zbycia i wydzierżawienia przedsiębiorstwa spółki lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienia na nich ograniczonego prawa rzeczowego,
- nabycia i zbycia nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego albo udziałów w nieruchomości lub w prawie użytkowania wieczystego, jeżeli ich wartość przekracza równowartość 30.000 (słownie: trzydzieści tysięcy) EURO w złotych,
- nabycia i zbycia innych niż nieruchomości składników aktywów trwałych, jeżeli ich wartość przekracza równowartość 50.000 (słownie: pięćdziesiąt tysięcy) EURO w złotych,
- zawarcie przez spółkę umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem Zarządu, Rady Nadzorczej, prokurentem, likwidatorem albo na rzecz którejkolwiek z tych osób,
- emisji obligacji każdego rodzaju,
- nabycia akcji własnych w sytuacji określonej w art. 362 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych,
- przymusowego wykupu akcji stosownie do postanowień art. 418 Kodeksu spółek handlowych,
- postanowienia dotyczącego roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu spółki lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru,
- wniesienia składników aktywów trwałych przez spółkę jako wkładu do spółki lub spółdzielni, jeżeli ich wartość przekracza równowartość 50.000 (słownie: pięćdziesiąt tysięcy) EURO w złotych,
- zatwierdzenia planów restrukturyzacji spółki,
- zatwierdzania strategicznych planów wieloletnich,
- powoływania i odwoływania prezesa oraz pozostałych członków zarządu spółki,
- powoływania i odwoływania członków rady nadzorczej spółki.
Otrzymuje brzmienie:
„8) określanie na wniosek Zarządu sposobu wykonywania prawa głosu na Walnym Zgromadzeniu lub na Zgromadzeniu Wspólników spółek, w których Spółka posiada powyżej 50% (słownie: pięćdziesiąt procent) akcji lub udziałów, w sprawach:
- zmiany statutu/umowy oraz przedmiotu działalności spółki,
- podwyższenia i obniżenia kapitału zakładowego spółki,
- nabycia i zbycia nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego albo udziału w nieruchomości lub w prawie użytkowania wieczystego, ich obciążenie, leasing lub oddanie do odpłatnego lub nieodpłatnego korzystania, jeżeli ich wartość przekracza równowartość 500.000 (słownie: pięćset tysięcy) EURO w złotych,
- nabycia, zbycia, obciążenia, leasingu oraz oddania do odpłatnego lub nieodpłatnego korzystania innych niż wymienione w lit. c składników aktywów trwałych, jeżeli ich wartość przekracza równowartość 700.000 (słownie: siedemset tysięcy) EURO w złotych,
- zawarcie przez spółkę umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli ich wartość przekracza równowartość 10% (słownie: dziesięć procent) wartości kapitałów własnych Spółki,
- tworzenia, użycia i likwidacji kapitałów rezerwowych o wartości przekraczającej równowartość 10% (słownie: dziesięć procent) kapitałów własnych Spółki,
- użycia kapitału zapasowego o wartości przekraczającej równowartość 10 (słownie: dziesięć) % kapitałów własnych Spółki,
- postanowienia dotyczącego roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu spółki lub sprawowaniu zarządu albo nadzoru,
- wniesienia składników aktywów trwałych przez spółkę jako wkładu do spółki lub spółdzielni, jeżeli ich wartość przekracza równowartość 500.000 (słownie: pięćset tysięcy) EURO w złotych,
- zatwierdzenia planów restrukturyzacji spółki,
- zatwierdzania strategicznych planów wieloletnich.”
Na końcu § 22 po ust. 3 dodaje się nowe ustępy oznaczone numerami 4, 5 i 6 o treści:
„4. Odmowa udzielenia zgody przez Radę Nadzorczą w sprawach wymienionych w § 22 ust. 2 oraz § 22 ust. 3 pkt 5 wymaga uzasadnienia.
5.— Rada Nadzorcza może podjąć uchwałę w sprawie zbadania na koszt Spółki określonej sprawy dotyczącej działalności Spółki lub jej majątku przez wybranego doradcę (doradca Rady Nadzorczej). Doradca Rady Nadzorczej może zostać wybrany również w celu przygotowania określonych analiz oraz opinii.
6.— Zawarcie przez Spółkę ze spółką dominującą, spółką zależną lub spółką powiązaną transakcji, o których mowa w art. 3841 Kodeksu spółek handlowych, nie wymaga zgody rady nadzorczej, z zastrzeżeniem przepisów niniejszego Statutu.”
W § 23 ust. 1 i 2 o treści:
„1. – Rada Nadzorcza może delegować poszczególnych członków do samodzielnego pełnienia określonych czynności nadzorczych na czas oznaczony.
— Delegowany członek Rady Nadzorczej obowiązany jest do złożenia Radzie Nadzorczej pisemnego sprawozdania z dokonywanych czynności.”
Otrzymują brzmienie:
„1. Rada Nadzorcza może delegować poszczególnych członków Rady do samodzielnego pełnienia określonych czynności nadzorczych na czas oznaczony oraz ustanawiać doraźny lub stały komitet Rady Nadzorczej, składający się z członków Rady Nadzorczej, do pełnienia określonych czynności nadzorczych.
Członek Rady Nadzorczej delegowany do samodzielnego pełnienia czynności nadzorczych oraz komitet Rady Nadzorczej powinni co najmniej raz w każdym kwartale roku obrotowego udzielać Radzie Nadzorczej informacji o podejmowanych czynnościach nadzorczych oraz ich wynikach.”
W § 24 ust. 2 ostatnie zdanie o treści:
„Powołanie do składu Rady Nadzorczej następuje po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych w odniesieniu do kandydata.”
Otrzymuje brzmienie:
„Powołanie do składu Rady Nadzorczej następuje po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych w odniesieniu do kandydata, z zastrzeżeniem § 24 ust. 8.”
W § 24 ust. 4 po zdaniu pierwszym dodaje się na końcu drugie zdanie o treści:
„Kadencję oblicza się w pełnych latach obrotowych.”
W § 24 ust. 12 o treści:
„12. Członek Rady Nadzorczej rezygnację składa Zarządowi na piśmie. Rezygnacja przesyłana jest do wiadomości akcjonariuszowi – Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A.”
Otrzymuje brzmienie:
„12. Członek Rady Nadzorczej rezygnację składa Zarządowi na piśmie, z zastrzeżeniem art. 386 § 2 Kodeksu spółek handlowych. Rezygnacja przesyłana jest do wiadomości Radzie Nadzorczej oraz akcjonariuszowi – Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A.”
W § 28 2 o treści:
„2. W zawiadomieniu na posiedzenie Rady Nadzorczej Przewodniczący określa termin posiedzenia, miejsce obrad oraz szczegółowy projekt porządku obrad.”
Otrzymuje brzmienie:
„2. W zawiadomieniu na posiedzenie Rady Nadzorczej Przewodniczący określa termin posiedzenia, miejsce obrad oraz szczegółowy projekt porządku obrad, a także sposób wykorzystania środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość podczas posiedzenia.”
W § 29 ustępy 2, 3 i 4 o treści:
„2. Rada Nadzorcza podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym z zastrzeżeniem § 29 ust. 3.
– Głosowanie tajne zarządza się na uzasadniony wniosek członka Rady Nadzorczej oraz w sprawach personalnych.
— Rada Nadzorcza może podejmować uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, także w sprawach, dla których Statut przewiduje głosowanie tajne, o ile żaden z członków Rady nie zgłosi sprzeciwu. Podjęcie uchwały w tym trybie wymaga uzasadnienia i uprzedniego przedstawienia projektu uchwały wszystkim członkom Rady oraz udziału w tym głosowaniu co najmniej połowy członków Rady Nadzorczej.”
Otrzymują brzmienie:
„2. – Rada Nadzorcza podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym, z zastrzeżeniem § 18 ust. 1 i § 29 ust. 3.
— Głosowanie tajne zarządza się także na uzasadniony wniosek członka Rady Nadzorczej.
— Rada Nadzorcza może podejmować uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, także w sprawach, dla których Statut przewiduje głosowanie tajne, o ile żaden z członków Rady nie zgłosi sprzeciwu. W powyższym przypadku głosowanie jest jawne. Podjęcie uchwały w tym trybie wymaga uzasadnienia i uprzedniego przedstawienia projektu uchwały wszystkim członkom Rady oraz udziału w tym głosowaniu co najmniej połowy członków Rady Nadzorczej.”
W § 30 ust. 2 drugie zdanie o treści:
„Członek Rady Nadzorczej podaje przyczyny swojej nieobecności na piśmie.”
Otrzymuje brzmienie:
„Członek Rady Nadzorczej podaje przyczyny swojej nieobecności na piśmie lub w formie elektronicznej.”
W § 34 drugie zdanie o treści:
„Z zastrzeżeniem przepisów art. 401 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spośród osób uprawnionych do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu wybiera się Przewodniczącego Zgromadzenia.”
Otrzymuje brzmienie:
„Z zastrzeżeniem przepisów art. 400 § 3 Kodeksu spółek handlowych, spośród osób uprawnionych do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu wybiera się Przewodniczącego Zgromadzenia.”
W § 39 ust. 3 skreśla się pkt 13 o treści:
„13) wniesienie składników aktywów trwałych jako wkładu do spółki lub spółdzielni jeżeli wartość przekracza równowartość 500.000 (słownie: pięćset tysięcy) EURO w złotych lub 5% (słownie: pięć procent) sumy aktywów w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego.”
W § 44 skreśla się ust. 1 pkt 4 o treści:
,,4) przedstawić Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu, w celu zatwierdzenia, dokumenty, wymienione w § 44 ust. 1 pkt 1, opinię wraz ze sprawozdaniem firmy audytorskiej z badania sprawozdania finansowego oraz sprawozdanie Rady Nadzorczej, o którym mowa w § 22 ust. 1 pkt 3, w terminie do końca piątego miesiąca od dnia bilansowego’’.
W § 44 po ust. 2 dodaje się nowy ustęp o oznaczony numerem 3 o treści:
„3. Postanowienia Statutu dotyczące sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności Spółki dotyczą także skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, jeżeli są sporządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.”
Dokumenty będące przedmiotem obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PCO S.A. będą wyłożone w siedzibie Spółki (pok. A 2.03) począwszy od dnia 27 grudnia 2023 r.