W dniach 13 i 14 listopada br. w Jachrance odbyła się V Konferencja Optoelektroniczna organizowana przez PCO S.A. przy współudziale Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Warszawskiej oraz Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki. Zgromadzeni eksperci, przedstawiciele instytutów badawczo-naukowych, uczelni wyższych, przemysłu oraz potencjalnych odbiorców wyrobów optoelektronicznych w ciągu dwóch dni debatowali o wyzwaniach przed jakimi stoi polska fotonika oraz o tym, w jakich produktach powinna się specjalizować.
V edycja Konferencji odbyła się pod hasłem „Fotonika technologią bezpieczeństwa i komfortu życia”. Pierwszy dzień Konferencji pokazał szerokie zastosowanie fotoniki jako strategicznej technologii rozwoju Państwa. Prelegenci wykazali zastosowanie tej dziedziny w technologiach sterowania oraz dowodzenia a także jej rolę w integracji systemów.
Całe wydarzenie zostało podzielone na siedem sesji tematycznych oraz jeden panel dyskusyjny. Wystąpienia drugiego dnia poświęcone były zastosowaniom optoelektroniki w sensorach i systemach pomiarowych oraz systemom optoelektronicznym. Wykazały zastosowanie fotoniki w aplikacjach przemysłowych i specjalnych oraz dla bezpieczeństwa.
W Konferencji wzięło udział ponad 130 uczestników.
Organizowana już po raz piąty Konferencja Optoelektroniczna z udziałem przedstawicieli nauki, przemysłu i ośrodków badawczo-rozwojowych była okazją do szerokiej dyskusji o potencjale fotoniki w Polsce. Efektywnie posłużyła również rozpowszechnianiu wiedzy o szerokim zastosowaniu fotoniki w systemach bezpieczeństwa Państwa oraz w codziennym życiu. Panel dyskusyjny wykazał chęć i gotowość współpracy pomiędzy nauką, wojskiem a przemysłem. – podsumował wydarzenie Paweł Glica, Prezes PCO S.A.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
***
PCO S.A. jest czołowym krajowym producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Oferta spółki obejmuje zarówno wyposażenie indywidualne żołnierza, jak i wozów bojowych. PCO S.A. zajmuje się również prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. Spółka PCO S.A. należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. PGZ konsoliduje ponad 60 firm (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii) z rocznymi obrotami rzędu 5mld zł oraz przeszło 17 tysiącami pracowników. PGZ SA to jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata – lider przemysłowy w procesie modernizacji polskiej armii.