Udział Grupy PGZ w tegorocznej edycji MSPO koncentruje się głównie na spotkaniach biznesowych. Nie zmienia to faktu, że PCO S.A., lider branży optoelektronicznej, przygotował na to wydarzenie kilka interesujących premier.
Nowości warszawskiej spółki w dziedzinie indywidualnego wyposażenia żołnierzy są odpowiedzią na zapotrzebowanie najbardziej wymagających użytkowników, w tym jednostek Wojsk Specjalnych. W nowych urządzeniach zastosowano lekkie oraz wytrzymałe materiały konstrukcyjne, modułową budowę, a także znacznie ulepszono ergonomię. W połączeniu z wieloletnim doświadczeniem doprowadziło to do stworzenia nowatorskich rozwiązań niedostępnych dotychczas na rynku, nie tylko polskim.
Najbardziej oczekiwaną premierą, sygnalizowaną już w 2019 r., jest Modułowy Zestaw Noktowizyjny MZN-1. Zgodnie z nazwą zapewnia on możliwość konfigurowania urządzenia zgodnie z bieżącymi potrzebami misji, zapewniając optymalne dostosowanie się do wymagań pola walki.
Co odróżnia MZN-1 od dotychczas stosowanych rozwiązań?
- Bardzo łatwa konfiguracja gogli ze wzmacniaczami obrazu 18 mm, 16 mm lub detektorem termowizyjnym w układzie mono- lub binokularowym;
- konstrukcja oparta o szerokie wykorzystanie wysokoudarowych tworzyw sztucznych, stopów aluminium, tytanu;
- wspólne zasilanie przeniesione z monokulara lub gogli do mostka;
- wspólne sterowanie z mostka (ON/OFF/IR/IR+);
- unikalna funkcja automatycznego wyłączania monokularów;
- dostosowanie jasności obrazu do potrzeb sytuacji (manual gain control);
- dowolny kierunek zainstalowania baterii;
- otwarta architektura gogli pod przyszłe aplikacje (np. wyświetlania danych, Fusion obrazów itp.)
Następna nowość opracowana przez PCO S.A. to zminiaturyzowany monokular termowizyjny MT-1, który jest najmniejszym urządzeniem w tej technologii w ofercie producenta i jednym z najmniejszych oraz najlżejszych na świecie. Mimo niewielkiej masy zapewnia doskonałe parametry obrazu. To nowatorskie rozwiązanie techniczne pozwala na użycie go jako ręcznego przyrządu obserwacyjnego lub modułu dołączanego do gogli MZN-1. MT-1 może być także wykorzystywany ze wszystkimi akcesoriami monokulara MU-3M, znacznie rozszerzając jego możliwości.
Kolejną propozycję stanowi monokular noktowizyjny z 18 mm wzmacniaczem obrazu. Jest on spełnieniem oczekiwań klientów preferujących ten rodzaj wzmacniacza, np. produkcji amerykańskiej. Dzięki polimerowemu korpusowi noktowizor zachowuje podobną masę do uznanego monokulara 16 mm MU-3M, jednocześnie współpracując z jego osprzętem, co niewątpliwie może zainteresować dotychczasowych użytkowników tego systemu.
Wdrożenie tych nowatorskich urządzeń wprowadzi nową jakość do Sił Zbrojnych RP, a także stworzy nowe możliwości sprzedaży polskich wyrobów za granicę, lokując je w ścisłej czołówce światowych rozwiązań nokto- i termowizyjnych.