W wtorek 7 listopada rozpoczęła się jedna z najważniejszych imprez branżowych przemysłu zbrojeniowego w Azji – targi Indo Defence 2018 w Dżakarcie, których gospodarzem jest Ministerstwo Obrony Republiki Indonezji. W targach tych udział bierze ponad 850 wystawców z 55 krajów, w tym także firmy skupione w ramach Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Na wspólnym stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej RP i PGZ S.A. wystawiają się takie polskie firmy jak Dezamet S.A, Fabryka Broni „Łucznik” Sp. z o.o., Rosomak S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz PCO S.A.
W szczególności w przypadku PCO S.A. należy podkreślić, że jest to firma mocno związana z regionem Azji Południowo Wschodniej, gdzie przez ostatnie kilka lat systematycznie dostarcza indywidualne wyroby noktowizyjne dla jednostek antyterrorystycznych. Ponadto efektem prowadzonych przez ostatnie dwa lata działań w Indonezji jest nawiązanie współpracy PCO S.A. z jednym z głównych graczy sektora zbrojeniowego – państwowym producentem uzbrojenia, firmą PT. Pindad (Persero).
Udział w targach Indo Defence jest dla PCO S.A. niezwykle ważny patrząc przez pryzmat obecnie prowadzonych przez nas projektów w regionie. Nasze wyroby indywidualne są od lat wysoko oceniane pośród operatorów jednostek specjalnych, a system ostrzegania przed opromieniowaniem laserowym SSP-1 OBRA-3 jest obecny na nowym indonezyjskim czołgu średnim, prezentowanym na targach na stoisku PT. Pindad – powiedział Łukasz Zaskurski, Kierownik Działu Eksportu w PCO S.A.
PT Pindad (Persero), z siedzibą w Bandung na Jawie Zachodniej specjalizuje się w produkcji szeregu pojazdów wojskowych, broni strzeleckiej oraz amunicji wykorzystywanych przez siły zbrojne Indonezji oraz innych krajów w regionie. Jednym z najważniejszych projektów, nad którymi obecnie pracuje PT Pindad, jest nowy indonezyjski czołg średni MMWT – Modern Medium Weight Tank.
Jest to efekt współpracy PT. Pindad z tureckim FNSS Savuma Sistemleri A.S. oraz belgijskim CMI Defence. Pojazd wykorzystuje nowoczesne podwozie opracowane przez FNSS także system wieżowy CT-CV od CMI ze 105 mm armatą Cockerill HP. Program został zainicjowany w 2014 roku, natomiast pierwszy prototyp publicznie zaprezentowany na targach Indo Defence 2016. W październiku 2017 pojazd prototypowy uczestniczył w paradzie Sił Zbrojnych Indonezji w Dżakarcie. Na tegorocznej edycji targów wystawiony czołg to wersja, która zakończyła z powodzeniem szereg prób poligonowych i testów certyfikujących, które otwierają drogę do produkcji seryjnej.
Dowodem na rosnące zaangażowanie PCO S.A. na rynku indonezyjskim jest podpisanie w dniu 8 listopada br. podczas targów listu intencyjnego MoU (memorandum of understanding) pomiędzy PCO S.A. i PT. Pindad (Persero). Podpisany dokument dotyczy rozwoju współpracy pomiędzy firmami w obszarze systemów optoelektronicznych dedykowanych na pojazdy opancerzone produkowane przez PT Pindad. Na dokumencie swoje podpisy złożyli Dyrektor Generalny PT. Pindad (Persero), Abraham Mose oraz Dyrektor Sprzedaży PCO S.A., Marcin Janiszewski. W ceremonii podpisania udział wzięli także wicedyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, Mateusz Sarosiek, Attaché Obrony RP w Indonezji, płk. Leszek Słomka, Dyrektor Biura Handlu Międzynarodowego PGZ S.A., Mirosław Janicki oraz Łukasz Zaskurski z PCO S.A.
***
PCO S.A. jest czołowym krajowym producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Oferta spółki obejmuje zarówno wyposażenie indywidualne żołnierza, jak i wozów bojowych. PCO S.A. zajmuje się również prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. Spółka PCO S.A. należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. PGZ konsoliduje ponad 60 firm (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii) z rocznymi obrotami rzędu 5mld zł oraz przeszło 17 tysiącami pracowników. PGZ SA to jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata – lider przemysłowy w procesie modernizacji polskiej armii.